Asp.Net Mvc ile Resim Boyutlandırma Nasıl Yapılır?

Merhaba, Öncelikle yeniden boyutlandırmaya neden ihtiyaç duyarız? Bir resmin orijinal boyutunu, en-boy oranını değiştirmek resmin kalitesini bariz bir şekilde etkiler.Ama bazı durumlar vardır ki ekranı resize yaptığımızda resimlerimizin görünümü kayar bazıları çok uzun, bazıları çok kısa, bazıları ise çok geniş olabilir bunun nedeni yüklediğimiz resimlerin farklı en boy oranlarına sahip olmasıdır. Şimdi bu sorunu nasıl çözebiliriz ona bakacağız.

Aşağıda gördüğünüz kod kaydedilecek resmin en boy oranını hesaplıyor eğer sonuç 16/9 (1.77) en-boy oranının yakın değerleri olan 1.70 ve 1.85 aralığında değilse if‘in içine giriyor ve resmi 16/9 oranında yeniden boyutlandırıyor.

Burada dikkat edilmesi gereken şey resmin genişliğinin sabit tutulduğu, yüksekliğinin resme göre oranlandığıdır. Örnek olarak 1600×1000 boyutunda bir resim yükleyelim oranı 1.6 olduğu için yeniden boyutlandırılması gerekiyor genişiliği 9/16 ile çarpıp yeni yüksekliği hesaplıyoruz(1000*(9/16)) ordan da çıkan yeni sonuçla beraber resmimizin yeni boyutları 1600×900 oluyor. Bu yöntemle istediğiniz herhangi bir resmi istediğiniz oranda hesaplayıp yeniden boyutlandırabilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Turkish