Entity Framework Code First Vs Sql Server: Birebir İlişki(One to one)

İlk olarak Sql Server ile birebir ilişkili bir veritabanı yaptıktan sonra bunu Entiy framework code first yöntemiyle nasıl yapacağımızı anlatacağım.

Sql serverde klasik olarak new database diyerek veritabanını oluşturduktan sonra yeni bir diagram açıyoruz ve tablolarımızı aşağıdaki gibi ilişkilendiriyoruz.

Sql Server’da basit bir şekilde tablolar arasında birebir ilişkiyi yaptık şimdi de aynısını entity framework’de code first yöntemiyle yapmaya geldi.

Mvc projesi açtıktan sonra Models klasörü içine aşağıdaki gibi iki adet sınıf tanımlıyoruz

Birebir ilişki yapmamız için ilişkili alanları birbirlerinin sınıfına eklemeliyiz. Yukarıdaki kodlarda görüldüğü gibi Yazar’a ait YazarBiografi tipinde bir property’si bulunmakta aynı şekilde YazarBiografi sınıfında da Yazar property’si bulunuyor. Son olarak da Context sınıfımızda fluent api kullanarak iki tablo arasındaki ilişkiyi yapacağız

OnModelCreating içinde yazdığımız metodu türkçeleştirirsek şöyle bir ifade olur; her yazarın zorunlu bir YazarBiografisi vardır Her YazarBiografinin de zorunlu bir Yazar alanı vardır. Bu zorunlu alanları isterseniz required yerine optional yaparak zorunlu olmaktan çıkarabilirsiniz.

Migration İşlemlerine Detaylı bakmak için:

https://okankaradag.com/entity-framewok/entity-framework-migration-komutlari/

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Turkish